Bezpieczeństwo odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, jednak w rzeczywistości nie moglibyśmy bez niej spokojnie funkcjonować. Dotyczy to nie tylko nas samych, ale także naszego mienia. Czasami trudno zabezpieczyć dane obszary oraz znajdujące się w nich przedmioty. Jest na to rada!
Co to jest kontrola dostępu?
Jednym ze sposobów na poprawę bezpieczeństwa jest wykorzystanie kontroli dostępu. Jest to środek, który pozwala na zabezpieczenie danego mienia przed niepożądanym wstępem osób trzecich. Słowem, umożliwia on ograniczenie dostępu tylko dla ściśle określonych jednostek. W praktyce są to najczęściej zamki elektroniczne do drzwi zewnętrznych, które otwierają się dopiero po podaniu kodu cyfrowego, przyłożeniu karty, palca lub za pomocą dedykowanej im aplikacji na telefon komórkowy.
Do tego grona należy zaliczyć także elektroniczne zamki szafkowe. Te z kolei ograniczają dostęp do zawartości danej szafki. Pełnią więc funkcję pewnego rodzaju sejfu. Otwierane są w ten sam sposób co zamki elektroniczne do drzwi zewnętrznych. Kontrolą dostępu nazywamy także samozamykacze, depozytory kluczy oraz elektroniczne włączniki prądu.
Dlaczego warto stosować kontrolę dostępu?
Jak łatwo się domyślić, kontrola dostępu wykorzystywana jest przede wszystkim w hotelach, apartamentach oraz obiektach użyteczności publicznej (np. baseny, siłownie, kluby fitness). Jej zastosowanie pozwala przede wszystkim na skuteczną ochronę mienia. To szczególnie istotne w miejscach, gdzie w ciągu dnia pojawia się wiele osób. Jest niezbędna, jeżeli w danym pomieszczeniu lub szafce znajduje się dokumentacja z danymi osobowymi czy różnego rodzaju kosztowności. Co więcej, kontrola dostępu ogranicza możliwość wejścia do danego obiektu dla osób trzecich.
Zalety wykorzystania kontroli dostępu:
- zwiększenie poziomu bezpieczeństwa,
- zabezpieczenie cennych lub poufnych przedmiotów,
- nadzór obszaru objętego kontrolą,
- swobodne nadawanie uprawnień do dostępu.