1px

Czym są karty RFID?

Czym są karty RFID?

Karty zbliżeniowe są obecnie coraz częściej wykorzystywane do kontroli dostępu, identyfikacji osób, rejestracji czasu pracy itd. Występują w kilku rodzajach w zależności od tego, jaka technologia odpowiada za ich działanie. Jednym z wariantów są karty RFID, które są tematem naszego wpisu. Czytając dalszą część, dowiesz się, czym się wyróżniają i jakie jest ich zastosowanie.

Czym jest technologia RFID?

Na początku warto wyjaśnić, czym jest technologia RFID, która obecnie znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia, m.in. w logistyce i magazynowaniu, w procesach przemysłowych i produkcji, w handlu itd. Służy zarówno kontroli dostępu, jak i zapewnianiu bezpieczeństwa. RFID to skrót od angielskiej nazwy Radio-Frequency Identification, czyli identyfikacji za pomocą fal radiowych. Technologia umożliwia odczyt i przesył danych oraz elektroniczne zasilanie chipów do przechowywania pozyskanych danych. Zapis i odczyt danych odbywa się z różnych odległości (od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilkunastu metrów), co zależy od rodzaju zastosowanego tagu RFID (znacznika).

Krótka charakterystyka kart RFID

Karty RFID to rodzaj kart zbliżeniowych zawierających chip RFID do przechowywania niezbędnych danych. Są one przesyłane falami radiowymi i pobierane przez czytnik, który je dekoduje i przekazuje do zintegrowanego oprogramowania. Chociaż brzmi to jak dość złożony proces, to jednak wszystko odbywa się niezwykle szybko. Jest to rozwiązanie dużo bardziej funkcjonalne niż np. tradycyjne karty z kodem kreskowym czy karty magnetyczne, które trzeba przesuwać w celu odczytania zakodowanych danych. Technologia RFID wymaga jedynie zbliżenia karty do czytnika.

Wyróżniamy przy tym trzy podstawowe standardy w technologii RFID:

  • RFID niskiej częstotliwości — karty wykorzystywane w systemach kontroli dostępu oraz czasu pracy,
  • RFID wysokiej częstotliwości — karty wykorzystywane jako np. bilety elektroniczne, karty do mikropłatności czy karty działające w ramach programów lojalnościowych,
  • RFID ultra wysokiej częstotliwości — np. karty dostępu do bram parkingowych czy płatności drogowych.

 

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl