1px

Jak działają karty magnetyczne do pokoi hotelowych?

Jak działają karty magnetyczne do pokoi hotelowych?

Kontrola dostępu jest podstawą bezpiecznego funkcjonowania wszelkich obiektów hotelarskich. Mowa tu nie tylko tradycyjnych hotelach, ale także mieszkaniach i apartamentach na wynajem. Najczęściej stosowaną metodą kontroli dostępu są oczywiście elektroniczne zamki na kartę. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak one w ogóle działają?

Na jakiej zasadzie działają karty magnetyczne w hotelach?

Nie podlega wątpliwości, że w dobie stale rozwijającej się technologii powstało mnóstwo rodzajów elektronicznych zamków hotelowych. Zasady ich działania są jednak do siebie dość zbliżone. Najprościej mówiąc, każda karta wyposażona jest w moduł zbliżeniowy. Właśnie ten element umożliwia otwieranie drzwi chronionych tego typu kontrolą dostępu. To niejako nośniki informacji systemu hotelowego.

Aby karta magnetyczna mogła poprawnie działać, potrzebne jest jej wcześniejsze zakodowanie. Dokonuje się tego poprzez wspomniany wcześniej system hotelowy, który instaluje się w recepcji. Tam za pomocą kodera USB dochodzi do zapisu uprawnień na konkretnej karcie. Gdy gość zbliża ją do drzwi, zamek odczytuje zakodowane na niej informacje. Dopiero po stwierdzeniu zgodności odblokowuje dostęp. Gdy dochodzi do zakończenia doby hotelowej, karta traci swoją ważność.

Czy karty magnetyczne w hotelach są lepsze od tradycyjnych kluczy?

Na to pytanie zdecydowanie trzeba odpowiedzieć twierdząco. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie hotelu, który zdecydowałby się na zastosowanie tradycyjnych kluczy. Wówczas powstaje ryzyko ich zgubienia przez gościa, co skutkowałoby koniecznością wymiany zamka. Co więcej, zwykłe klucze można zawsze dorobić, co mogłoby być wysoce niebezpieczne zarówno z perspektywy gości, jaki i właścicieli obiektu. Warto zaznaczyć, że karty nie można swobodnie duplikować, a w przypadku jej utraty nie ma konieczności wymiany zamka.

Nie podlega wątpliwości, że elektroniczna kontrola dostępu prezentuje się znacznie efektownej. W pewnym sensie jest to więc również rozwiązanie korzystne wizerunkowo dla hotelu. Poprawia ono zaufanie gości do obiektu i sprawia, że czują się w nim bezpieczniej.

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl